Anyakönyvezés (újszülött, házasságkötés, haláleset)

Anyakönyvezés
(újszülött, házasságkötés, haláleset)

• Születés, újszülött anyakönyvezése (amennyiben a születés helye Medgyesegyháza közigazgatási területe)
  • Házasságkötési szándék bejelentése (lakóhelytől függetlenül)
  • Haláleset anyakönyvezése (amennyiben a halálozás helye közigazgatási területe)

Születés, újszülött anyakönyvezése
(amennyiben a születés helye Medgyesegyháza város közigazgatási területe)

• Az intézeten kívüli születést a szülők, továbbá a szülésnél közreműködő orvos jelenti be
  • Az intézeten kívüli születést, ha annál orvos nem működött közre, a bejelentésre kötelezettnek nyolc napon belül kell bejelentenie

A bejelentőnek hoznia kell:

• A szülők, illetve a szülésnél jelenlévő orvos által kitöltött „Jegyzőkönyv születés bejelentéséről" nyomtatványt, amely az anyakönyvi hivatalban kérhető
  • „Vizsgálati lap otthon született gyermekről" nyomtatvány-t, amelyet a gyermekorvos állít ki
  • A Terhesgondozási kiskönyvet
  • A szülész-nőgyógyász szakorvos által a szülés tényéről kiállított igazolás

Születési családi, vagy születési utónév megváltoztatása

Születési név az, amely az érintettet a születési anyakönyvi bejegyzés alapján megillet.

Illetékesség: A kérelem bármelyik anyakönyvvezetőnél előterjeszthető (függetlenül a lakóhely és a házasságkötés helyétől).

Szükséges okiratok:

• Nagykorú kérelmező esetén:
  • Személyazonosításra, magyar állampolgárság igazolására szolgáló érvényes személyazonosító igazolvány, vagy útlevél
  • Születési anyakönyvi kivonat
  • Lakcímigazolvány
  • Kiskorú kérelmező estén:
  • A szülői felügyeletet gyakorló szülők együttes, személyes megjelenése a fenti okmányokkal
  • 14. életévét betöltött gyermek személyes megjelenése személyazonosításra alkalmas okmányokkal

Ügyintézés határideje:

• Anyakönyvvezetőnél: 30 nap
  • KIM Anyakönyvi Osztály 45 nap

Illeték mértéke: 10.000,-Ft (illetékbélyegben)

Egyéb fontos tudnivaló: Az új születési nevet az okirat kézhezvételétől jogosult és köteles viselni az érintett, gondoskodnia kell okmányainak cseréjéről.

Házasságkötési szándék bejelentése (lakóhelytől függetlenül)

Magyar állampolgárok esetén mindkét fél részéről az alábbiak szükségesek:

• A házasulók együttes, egyidejű személyes megjelenése
  • Személyazonosságot és állampolgárságot igazoló érvényes okmány (személyi igazolvány vagy útlevél)
  • Lakcímkártya
  • Születési anyakönyvi kivonat
  • Elvált, özvegy fél családi állapotát igazoló záradékolt házassági kivonata

Külföldi állampolgárral, vagy külföldi állampolgárok házasságkötési szándékának bejelentése előtt kérjük Önöket, hogy tájékozódjanak személyesen az  Anyakönyvvezetőnél!

A házasságkötés időpontja a házassági szándék bejelentésétől számított 31. naptól tűzhető ki. Az iratok a bejelentést követően fél évig érvényesek.

A jegyző indokolt esetben (Csjt. 3. § (2) bek. alapján) felmentést adhat a 30 napos várakozási idő alól. Az eljárás iletékmentes.

Házassági névviselés és házassági név módosítása

A házassági névviselés lehetséges formái közül választhat házasságkötéskor a férj és a feleség egyaránt.
A házassági névviselési forma – a házasság fennállása alatt, vagy annak megszűnése után – a Csjtv. Szabályainak megfelelően az érintett kérelmére módosítható.

Szükséges okiratok:

• a kérelmező személyazonosítására szolgáló érvényes személyi igazolvány, vagy útlevél,
  • lakcímigazolvány
  • házassági anyakönyvi kivonat
  • elvált családi állapot esetén jogerős bírósági bontóítélet

Az ügyintézés díja: 5.000,-Ft értékű illetékbélyeg

Egyéb fontos tudnivaló: házassági név módosítása után az okmányok cseréjéről az ügyfélnek gondoskodnia kell.

Haláleset anyakönyvezése
(amennyiben a halálozás helye Medgyesegyháza város közigazgatási területe)

A haláleset bejelentéséhez minden esetben szükséges:

• Az orvos által kiállított, orvosi pecséttel ellátott halottvizsgálati bizonyítvány
  • Jegyzőkönyv haláleset bejelentéséről (halálozási lap)
  • Az elhalt személy azonosításra alkalmas okmányai: személyazonosító igazolvány, érvényes magyar útlevél, 2001. január 1. után kiállított vezetői engedély, lakcímkártya
  • Születési anyakönyvi kivonata
  • Családi állapotát igazoló okirata, ( ha az elhalt házas családi állapotú, a házassági anyakönyvi kivonata, ha elvált, a házasságát felbontó jogerős bírósági ítélete vagy a záradékolt házassági anyakönyvi kivonata, ha özvegy, az elhalt házastársának halotti anyakönyvi kivonata vagy a záradékolt házassági anyakönyvi kivonat)
  • A halálesetet bejelentő személyi igazolványa, lakcímkártyája