Kultúra

Kulturális élet Medgyesegyházán

A településen élő közösségek, kulturális csoportok és civil szervezetek munkáját a Művelődési Ház fogja össze. Itt kapott helyet a könyvtár, valamint a kábeltelevíziós központ. 2004. áprilisától a könyvtár ad otthont az eMagyarország pont-nak, a Művelődési Házban pedig 2003. októberétől ingyenes internet-hozzáférésre van lehetőség. Az intézményben többek között számítógépes terem is rendelkezésre áll, valamint néptánc- és moderntánc csoport és Művészeti Alapiskola működik. A Művelődési Házban működik emellett még a nyugdíjasok baráti köre és a Medgyesegyházáért Alapítvány is. A Békés Megyei Hírlap körzeti központja is intézményünkben működik

Ugyanitt állandó kiállítása tekinthető meg a város szülöttének, díszpolgárának, Schéner Mihály Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművésznek.

Medgyesegyháza legújabb büszkesége a szeptember 29-én ünnepélyes keretek között átadott Schéner-emlékház. A falu néhány évvel ezelőtt vásárolta meg a művész szülőházát a Damjanich utcában, melyet nagy titokban újítottak fel, ezzel nagy meglepetést okozva a mesternek névnapja alkalmából.

Medgyesegyházához csatoltan, annak részeként él Bánkút település (5 km, 450 lakos), az 1900-as évek elején a magyar agrárkultúrában évtizedeken át jelentős településként szerepelt az ország életében. Itt dolgozott Baross László a világhírű búzanemesítő, aki 1895-ben kerül Bánkútra, József főherceg uradalmi birtokára (rokonai ma is visszatérő vendégek). A bánkúti kastély ma idegenforgalmi kuriózumként szolgál az ország különböző területeiről idelátogató vendégek számára.

Több funkciót is ellát a jelenleg Közösségi Házként működő kastély, hiszen a csendes nyugodt környezet a turisták pihenőhelye is, mely táborozásra alkalmas, rendelkezik könyvtárral, Baross László kiállító teremmel, szállással, klubteremmel, szórakozóhellyel, egy épületen belül.

A Kossuth téri díszparkban Mihály Gábor szobrászművész alkotása, a díszkút található, valamint a millecentenáriumra épült kápolna. A II. világháborús áldozatok emlékműve és az országzászló is itt magaslik. A parkot egyébként természetvédelmi körzetté nyilvánították. A Művelődési Ház előtt Kalmár Márton szobrászművész Olvasó fiú című szobra áll. A millennium alkalmából a településen Csanád vezér-emlékpark létesült, ahol történelmi eseményekre emlékeztetnek a kopjafák. A település közigazgatási határában honfoglalás kori temetőt tártak fel a 900-as évektől.

A településen szlovák és román kisebbségi önkormányzat működik, a közbiztonságra pedig a helyi rendőrőrs ügyel.

A településen jelen van az evangélikus, a katolikus, a református és az adventista egyház.

Több civil szervezet is működik a községben, többek között a Medgyesegyházi Fiatalokért Közhasznú Egyesület, a Mozgáskorlátozottak Medgyesegyházi Szervezete, a Mozgáskorlátozottak Gyulai Egyesülete Medgyesegyházi Csoport, a Zöld Kéz Természetvédelmi Szervezet, a Sportegyesület, a Polgárőrség, valamint két alapítvány működik, a Medgyesegyházi Nebulókért Alapítvány és a Medgyesegyházáért Alapítvány.

Schéner Mihály és Dr. Várszegi Tamás festményei, képei a képgaléria menüpont alatt elérhetőek.