Medgyesegyháza Sportélete
A helyi sportegyesület létrejötte, fejlődési szakaszai és működése
A helyi sportélet kialakulásában kiemelkedő szerepe volt az Ipartestületnek, valamint a Levente Mozgalomnak, hiszen mindkét szervezet képviselte az egészséges életmód, a rendszeres, szerve-zett testedzés igényét és szükségességét. Az önálló egyesület megalakulását megelőzően az Ipar-testület és a Levente Mozgalom rendszeresen szervezett sporteseményeket, rendezvényeket, telje-sítette a helyi közösség sport iránti elvárásait. Medgyesegyháza szervezett, rendszeres sportéletét az I. világháborút követő időszaktól számíthatjuk, 1918-ban alakult meg Medgyesegyházi Torna Club (MTC), Nyári Sándort választották meg első elnöknek. Kezdetben egy szakosztály működött, a labdarúgó, amely alig öt év után jelentős sikereket ért el a megyei bajnokságban, an-nak sikeres élvonalába került. Az Egyesület több átalakulás után 1930-ban nevet változtatott és Medgyesegyházi Kinizsi Sport Kör néven szerepelt, taglétszáma, támogatói, aktív sportolóinak száma folyamatosan gyarapodott.
A II. világháborút a helyi sportélet is megsínylette, a labdarúgó csapat aktív tagjainak többségét behívták katonának több játékos a háború áldozata lett, a háborús viszonyok miatt a rendszeres sportélet meglehetősen rendszertelenné vált. Érdemi változás 1948-ban következett be, amikor is újjászervezésre került a helyi sportegyesület, és az akkori politikai elvárásoknak megfelelően Medgyesegyházi MEDOSZ SE néven alakult újjá. A labdarúgó szakosztály mellett, amely a megyei I. osztályú bajnokságban szerepelt, megalakult a női kézilabda szakosztály is, amely szép sikereket ért el. Az 1989-90-es rendszerváltásig Medgyesegyházi Medosz SE néven, labdarúgó és női kézilabda szakosztályokkal működött a helyi sportélet. Mind a labdarúgó, mind pedig a kézilabda szakosztály kimagasló eredményeket ért el, több helyben nevelkedett labdarúgó egészen az NB. I.-es szereplésig jutott, míg a női kézilabda szakosztály is kiváló utánpótlás nevelőnek bizonyult, több itt felnőtt és nevelkedett játékosa élvonalbeli klubok stabil játékosává vált.
A rendszerváltás után új fejezet nyílt a helyi sportélet történetében. Az Egyesület ismét nevet változtatott, Medgyesegyházi Sport Egyesület (MSE) néven folytatta szereplését. 1991-ben megépült a helyi sportcsarnok, amely nemzetközi szabványnak megfelelő kézilabdapályájával és a hozzátartozó kiszolgáló létesítményekkel együtt ideális színterévé vált a női kézilabda szakosztály működésének. A sportcsarnok, átadásától napjainkig a női kézilabda szakosztály edzései és hazai mérkőzései mellett, rendszeresen otthont ad a labdarúgók téli felkészüléseinek, valamint októbertől, májusig népszerű teremlabdarúgó – felnőtt, ifjúsági, serdülő, gyermek – tornáknak és női kézilabda kupáknak. A női kézilabda csapat sorra nyerte a bajnokságokat, 2002-re egészen az NB-I B. osztályig jutott, ahol mindvégig megállta a helyét. Egy éves NB I.B-s versenyzés után ezt a jelentős anyagi áldozatokat igénylő szereplést az egyesület lemondta és azóta is az NB. II. élvonalában szerepel. A női kézilabda szakosztály kiemelkedő eredményeket, sikereket ért el az utánpótlás nevelésben, serdülő és ifjúsági csapatai országos és nemzetközi tornákon ért el kiemelkedő eredményeket. Több Medgyesegyházán felnőtt és tapasztalatot szerzett fiatal játékos erősítette az első és másodosztályú női kézilabda bajnokság csapatait. A serdülő női kézilabda csapat, amely az Általános Iskola tanulóiból verbuválódott éveken keresztül és jelenleg is Békés megye legjobbja, rendszeres győztesei több hazai és külföldi tekintélyes kupának.
A labdarúgó szakosztály váltakozó sikerrel, hol a megyei I. osztályban, hol pedig – mint jelenleg – a megyei II. osztályt erősíti. A sporttelepen lévő labdarúgó pályát 1996-ban korszerű villanyvilágítással látták el, amely alkalmassá teszi esti-, éjszakai labdarúgó mérkőzések, atlétikai versenyek lebonyolítására.
A helyi sportélet fejlődésének újabb állomását jelentette 2003-ban az uszoda megépítése és használatba vétele. Ettől kezdve az óvodában és iskolában tantervbe iktatva, rendszeres heti órakerettel működik a vízhez szoktatás és úszásoktatás. 2004-ben a helyi Sport Egyesület újabb szakosztállyal, az úszóval bővült, amelynek eddigi rövid idejű működése ígéretesnek és bíztatónak mutatkozik.
Medgyesegyházán mindig kiemelkedően sikeres volt a labdarúgás és a női kézilabda területén az utánpótlás nevelés. Az önkormányzat és a Sport Egyesület kiemelt figyelmet fordított az utánpótlás nevelésre. A labdarúgóknál az utánpótlással való foglalkozás már az óvodában megkezdődik, ettől a kortól rendszeresen képzett szakedző foglalkozik a gyermekekkel. A női kézilabda területén az utánpótlás nevelés a 4. osztálytól kezdve rendszeres és folyamatos. A Sport Egyesület felismerve az utánpótlás nevelés fontosságát és jelentőségét 2006-ban a Medgyesegyházi SE ötödik önálló szakosztályát hozta létre „Utánpótlás” elnevezéssel, ezzel is kifejezze, hogy kiemelt figyelmet kíván fordítani a felnövekvő nemzedékre.
A helyi sport infrastruktúrája
Sporttelep
Medgyesegyházán a település központjában, a Sport utcában helyezkedik el. Területe összesen közel 10 000 m2, amelyben szabványos, fű borítású labdarúgó pálya, füves edzőpálya, aszfaltozott, kombinált kispályás labdarúgó-, kosárlabda-, kézilabda- pálya helyezkedik el. A labdarúgó pályával párhuzamosan 800 fő (ülő) befogadására alkalmas fedett lelátó, valamint a játéktér mellett, azzal párhuzamosan nyitott lelátó van. A labdarúgó pálya körül 6 pályás, vörös salakkal burkolt futópálya van, amely alkalmas magas szintű atlétikai versenyek lebonyolítására. A játéktér rendszeres öntözésre kialakított, korszerű villanyvilágítással ellátott, esti-, éjszakai mérkőzésekre, versenyekre is alkalmas. A sporttelephez minden infrastruktúrával ellátott öltöző, szertár, raktár, büfé, szociális blokk tartozik, amely alkalmas a hazai-, és vendégcsapatok, valamint a játékvezetők, sportvezetők elkülönített öltözésére, tisztálkodására. A sporttelep 2006-ban került felújításra 5.000.000 Ft értékben, mely által a lelátó és a futópálya rekonstrukciója vált valóra. A felújítás lehetővé tette, hogy a sporttelep még több, még színvonalasabb sporteseménynek adjon helyet.
Sportcsarnok
Medgyesegyházán a település központjában a Luther utcában helyezkedik el. 1991-ben épült, majd 2000-ben bővítésre, korszerűsítésre került. Alapterülete összesen 2500 m2, amely tartalmazza a korszerű, műanyag pályaborítású, nemzetközi szabványoknak megfelelő, kombinálható, esetenként kézilabda-, kosárlabda-, röplabdapályákat. A játéktérhez, attól részben szintben, és térben elkülönített nézőtér tartozik, amelyben 800 ülőhely és további 800 állóhely tartozik. A létesítmény korszerű öltözőket, szertárakat, büfét, szociális helyiségeket is tartalmaz. A sportcsarnok világítása televíziós közvetítéseket is lehetővé tesz.
Fedett uszoda
A fedett uszoda közvetlenül a sportcsarnok mellett helyezkedik el, külön – külön bejárattal, de a két létesítmény egymásból is megközelíthető. Összes alapterülete 1500 m2, amely tartalmaz egy szabványos 25 m-es úszómedencét, illetve egy kisebb gyermekmedencét, valamint szaunát és pezsgőfürdőt is. Az uszoda 2003-ban került átadásra, a legkorszerűbb technológiát alkalmazza. A víztisztítás automatikus, teljes vízcsere évente egy alkalommal szükséges. Nemenként elkülönített és nevelői öltözőt, valamint a hozzájuk tartozó modern szociális létesítményeket is magába foglalja. A létesítmény tanítási időben délelőttönként az óvodásokat és általános iskolásokat fogadja, délutánonként, illetve tanítási időn kívül, valamint hétvégén és ünnepnapokon Medgyesegyháza és a környékbeli települések polgárait, tanulóit. A fedett uszoda Dél – Békés egyetlen hasonló intézménye, amely minden évszakban, naponta várja a látogatókat.
Lovaspálya
Medgyesegyházán a Batthyány utca végén helyezkedik el. Területe 6800 m2, fűvel borított, fákkal szegélyezett terület, amely alkalmas ugrólovak és fogatok versenyének megrendezésére. A versenypálya külső kerületének mentén, körülbelül 4000 állóhely áll a nézők rendelkezésére.