Medgyesegyházi Idősek Otthona épületére napkollektoros rendszer telepítése

Medgyesegyháza Város Önkormányzata 8 975 373.- Ft vissza nem térítendő támogatást nyert a „Helyi hő- és hűtési energia igény kielégítése megújuló energiaforrásokkal” című pályázati konstrukción az Új Széchenyi Terv keretében. A beruházásból az idősek otthona épületén napkollektoros rendszer kiépítésére került sor.
Az Európai Unió tagállamai 2007. év márciusban egyhangúlag vállalták, hogy 2020-ig az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 20%-kal csökkenti, az energiafelhasználáson belül a megújuló energiaforrások részarányát a jelenlegi 8,5%-ról 20%-ra növeli, és az energiahatékonyságot 20%-kal javítja.

Hazánkban a Környezet-és Energia Operatív Program (KEOP) által meghirdetett pályázatok vissza nem térítendő támogatást nyújtanak azok részére, akiknek fontos az energiaracionalizálás és a megújuló energiaforrások használata.

Medgyesegyháza Város Önkormányzata az energiaköltségek csökkentése jegyében 2011. év nyarán környezetbarát beruházás megvalósításába kezdett. A pályázat révén elnyert több mint 8 millió forint támogatásból az idősek otthona épületén egy 30,6 m2–es napkollektoros rendszer kiépítése valósult meg. A beruházás által jelentős költségmegtakarítás érhető el, hiszen nem szükséges elektromos áramot, illetve földgázt használni a melegvíz előállításhoz. A napkollektoros rendszer által megtakarított energia éves szinten 75,96 GJ. Ezt figyelembe véve a ki nem bocsátott CO2 évente 5,33 tonna.

A város önkormányzata a beruházás megvalósításával biztosította, hogy az idősek otthonának épülete energiahatékonyság szempontjából jelentősen javuljon és ezzel a muködésével kapcsolatos költségek csökkentését érje el.