Medgyesegyházi Óvoda-Bölcsöde épületére napkollektoros rendszer telepítése

Óvoda-bölcsőde

Medgyesegyházi Óvoda-Bölcsöde épületére
napkollektoros rendszer telepítése

Medgyesegyháza Város Önkormányzata 7 444 556.- Ft vissza nem térítendő támogatást nyert a „Helyi hő- és hűtési energia igény kielégítése megújuló energiaforrásokkal” című pályázati konstrukción az Új Széchenyi Terv keretében. A beruházásból a városi óvoda-bölcsőde épületén napkollektoros rendszer kiépítésére került sor.

Az Európai Unió tagállamai 2007. év márciusban egyhangúlag vállalták, hogy 2020-ig az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 20%-kal csökkenti, az energiafelhasználáson belül a megújuló energiaforrások részarányát a jelenlegi 8,5%-ról 20%-ra növeli, és az energiahatékonyságot 20%-kal javítja.

Hazánkban a Környezet-és Energia Operatív Program (KEOP) által meghirdetett pályázatok vissza nem térítendő támogatást nyújtanak azok részére, akiknek fontos az energiaracionalizálás és a megújuló energiaforrások használata.
Medgyesegyháza Város Önkormányzata az energiaköltségek csökkentése jegyében 2011. év nyarán környezetbarát beruházás megvalósításába kezdett.
A pályázat révén elnyert több mint 7 millió forint támogatásból a városi óvoda-bölcsőde épületén egy 25,5 m2–es napkollektoros rendszer kiépítése valósult meg. Az óvoda-bölcsőde melegvíz felhasználása az utóbbi időben annyira megnövekedett, hogy a város vezetősége a napkollektoros melegvíz termelés mellett döntött. A beruházás által jelentős költségmegtakarítás érhető el, hiszen nem szükséges elektromos áramot, illetve földgázt használni a melegvíz előállításhoz. A napkollektoros rendszer által megtakarított energia éves szinten 66,87 GJ. Ezt figyelembe véve a ki nem bocsátott CO2 évente 4,69 tonna.

A város önkormányzata a beruházás megvalósításával biztosította, hogy a városi óvoda-bölcsőde épülete energiahatékonyság szempontjából jelentősen javuljon és ezzel a működésével kapcsolatos költségek csökkentését érje el.