ÖSSZEFOGÁSSAL MEDGYESEGYHÁZA TÁRSADALMI INTEGRÁCIÓJÁÉRT
Kedvezményezett: Medgyesegyháza Városi Önkormányzat
Projekt címe: Összefogással Medgyesegyháza társadalmi integrációjáért
Támogatás összege: 52.532.349,- Ft
Támogatás intenzitása: 100%
Projekt kezdete: 2017. 06. 01.
A projekt fizikai zárása: 2020.05.31.
Projekt azonosító száma: TOP-5.2.1-15-BS1-2016-00007
Projekt bemutatása
Fő cél: Kulturális és társadalmi kohézió erősítése az antiszegregációért:
I.1. Átfogó cél: A rejtett társadalmi potenciál kiaknázása
I.1.1. Specifikus cél: I.1.1.
Önállóság és proaktivitás ösztönzése
-Tudásbázis: A Tudásbázis a célcsoport számára nyújt segítséget hivatali és jogi ügyeinek intézésében.
– Életpálya műhely – A célcsoport felzárkóztatása érdekében munkaerő-piaci tanácsadás valósul meg, ennek keretében az akcióterületen élők a hatékony álláskereséshez szükséges tippeket kaphatnak.
– Konyhakerti praktikák: Az önellátást célzó programelem rendszeres tanácsadásokkal mutatja be a célcsoport családjainak, hogyan tehetik hasznossá kertjüket és gondoskodhatnak olcsón saját kezűleg megtermelt javakkal az étkezéshez szükséges alapanyagokról. A tevékenység alkalmaival törekszünk a vállalkozói kedv fellendítésére a szociális szövetkezetek lehetőségének bemutatásával és „szatyorközösségek” kialakításának ösztönzésével. A megvalósítás során megtermelt javakat a célcsoport saját részre hasznosítja, értékesítésre nem kerül. I.1.2. Specifikus cél: Testi-lelki harmónia elérése
– Tudj meg többet egészségedről!: Az egészségügyi ellátások nehéz elérhetősége miatt az akcióterületen ingyenes szűrőnapok kerülnek megrendezésre, ahol a célcsoport-tagokat szakemberek vizsgálják meg.
– Biztosítékunk az egészség: Az egészséges életmód tanácsadás során a célcsoport-tagok csoportos foglalkozás keretében kaphatnak tanácsokat például az olcsó, de egészséges étkezéssel, az egyszerűen és rendszeresen végezhető testmozgással, a higiéniével, a rendszeres szűrésekkel (prevencióval) és a lelki kiegyensúlyozottsággal kapcsolatban. A tanácsadó ezen alkalmakkor be is mutatja egy-egy egészséges étel elkészítését, amelyet a foglalkozás végén a résztvevők elfogyasztanak.
I.2. Átfogó cél: Életteli és integrált városi környezet kialakítása
I.2.1. Alcél: Értékrendformáló programok
– Támogató csoport: A program megvalósítása alatt a projektet támogató, a megvalósítást elősegítő szereplők részvételével úgynevezett „támogató csoport”-ot hozunk létre és működtetünk, amelynek tagjai szervesen részt vesznek a megvalósítás nyomonkövetésében és megvalósításában, hiszen tevékenységükkel támogatják, kiegészítik azt.
– Lakossági fórum: Lakossági fórum megvalósítása a lakossági mobilizáció miatt, hogy felkészítsük az érintetteket.
– Dinamikus, pezsgő közösségi élet megteremtése
– Vitalitás napja: Az egészségnapok célja, hogy szórakoztató formában keltse fel a célcsoport érdeklődését az egészséges életmód felé.
– Gondolatébresztő a környezetért: A rendezett és fenntartható környezeti körülmények fontosságára hívja fel a figyelmet a környezeti nap. A rendezvény során szociális szakemberek közreműködésével mediációs elemet valósítunk meg, a mediáció során a szakértő hidat képez a szegregátum és a város többi területén élők között.
A program megvalósítása alatt kerül kidolgozásra az integrált településfejlesztési stratégia (ITS), az integrált szemléletű településfejlesztési politika alapdokumentuma. Az ITS egy fejlesztési szemléletű középtávú dokumentum, amelynek célja a területi szemléletű tervezés megszilárdítása a településeken. Az ITS egy olyan településfejlesztési koncepció, mely elősegíti a településfejlesztés és településrendezés eszközök, valamint az egyes településrendezési sajátos jogintézmények meghatározását. Az ITS kidolgozása a helyi partnerek bevonásával készül el.
– Közösségi Beavatkozási Terv: A program megvalósítása alatt a helyi partnerekkel és az érintett akcióterületen élő lakossággal együtt az adott helyszín sajátosságait figyelembe véve kerül kidolgozásra a Közösségi Beavatkozási Terv a program megvalósításának első mérföldkövében.
Letölthető dokumentumok: